Jak wybrać odtwarzacz płyt winylowych?

Jak wybrać odtwarzacz płyt winylowych?

Zainteresowanie mediami analogowymi znacznie wzrosło w ostatnim czasie, a sprzedaż płyt winylowych i gramofonów winylowych osiągnęła poziom z końca lat 80-tych. Zjawisko to zostało nawet nazwane renesansem winylu. Filozoficznie rzecz ujmując, winyl zamienia słuchanie muzyki w przyjemną ceremonię, pozbawioną codziennego zgiełku. Ten krótki przegląd pomoże miłośnikom wysokiej jakości dźwięku, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze światem płyt winylowych.

Wybór i zakup odtwarzacza płyt winylowych to trudna decyzja, która wymaga dbałości o szczegóły. Przy wyborze gramofonu warto skontaktować się z profesjonalistami, którzy pracują w salonach DoctorHead. Ich doświadczenie i wiedza pozwolą Ci uniknąć utonięcia wśród długich regałów z gramofonami winylowymi. Znajomość podstaw nie zaszkodzi jednak wszystkim miłośnikom analogowego brzmienia. Odtwarzacz płyt winylowych nie jest zazwyczaj kupowany na rok, więc ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka rzeczy:

  1. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na producentów z bogatą historią. Na rynku istnieje wiele firm, których główną niszą jest produkcja gramofonów winylowych: Audio-Technica, Pro-Ject, Rega, Thorens, Teac to tylko niektóre z poważnych marek. Nie daj się zastraszyć wielkim nazwiskom. Większość producentów posiada modele gramofonów w budżetowym przedziale cenowym.
  2. Gramofon z wbudowanym stopniem gramofonowym jest dobrym rozwiązaniem! Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z winylami, posiadanie stopnia gramofonowego sprawi, że podłączenie gramofonu do systemu domowego będzie o wiele łatwiejsze. Ten element pozwoli podłączyć gramofon do systemów przenośnych lub amplitunerów AV, które nie posiadają wewnętrznego stopnia gramofonowego. W takich przypadkach gramofon będzie rozwiązaniem samodzielnym. Wybór stopnia gramofonowego należy do Ciebie. Nasz salon oferuje wybór różnych stopni gramofonowych.
  3. W odtwarzaczu winylowym musi istnieć możliwość wymiany wkładki. Podczas słuchania płyt winylowych, z czasem (500 do 1000 godzin) igła wkładki traci na jakości i wymaga wymiany. Jest to również dobre miejsce do eksperymentowania z dźwiękiem i modernizacji systemu.
  4. Obecność microlifta i regulacji ramienia tonu w gramofonie winylowym jest minimalną cechą, która powinna być obecna. Pozwoli to na precyzyjne dostrojenie gramofonu do danej wkładki bez ryzyka zniszczenia płyt winylowych.
  5. Cena gramofonu winylowego powinna być w równowadze z ceną komponentów (wzmacniacz, zestaw głośnikowy, kable), którymi dysponujesz. Jeśli budujesz Hi-Fi od początku, jest to również coś do rozważenia. Jeśli będziesz przestrzegać tej zasady, uzyskasz jak najwięcej korzyści z systemu domowego. Nie będzie "najsłabszego ogniwa".

Na razie skupimy się na tych pięciu zasadach, aby nie przytłoczyć Cię technicznymi niuansami. Jak napisano powyżej, eksperci DoctorHead są w stanie zapewnić najbardziej szczegółowe informacje na temat świata winylu i pomóc w wyborze wysokiej jakości komponentów. Filozofia firmy opiera się na założeniu, że każdy zwiedzający może posłuchać i dotknąć wszystkich urządzeń, które mamy do dyspozycji. Wszystko, co musisz zrobić, to poświęcić swój czas, a my zajmiemy się resztą.