Jak wybrać swój pierwszy odtwarzacz płyt winylowych?

Jak wybrać swój pierwszy odtwarzacz płyt winylowych?

Zainteresowanie płytami znacznie wzrosło w ciągu ostatnich 10 lat (sprzedaż osiągnęła poziom z lat 80.).

Na czym polega atrakcyjność winylu? Warto zwrócić uwagę na dwa elementy:

Po pierwsze, ciepłe analogowe brzmienie, jakie posiadają płyty winylowe. Wyjątkowy przypadek, w którym wady medium ostatecznie przekładają się na zalety. Ludzkie ucho odbiera nieliniowe zniekształcenia płyt winylowych jako "ciepło" i "miękkość". Nagranie analogowe przekazuje naturalny, przyjemny dla naszych zmysłów pejzaż dźwiękowy.

Po drugie, winyl jest świetnym wyrazem sztuki współczesnej. Fenomen kulturowy winylu polega na jego rozpoznawalności. Walter Pater powiedział, że "każda sztuka aspiruje do bycia muzyką". Można pójść dalej: "każda muzyka znajduje swoje idealne ucieleśnienie na płycie winylowej".

Bardzo często, kiedy profesjonaliści mówią o gramofonach, można by pomyśleć, że posługują się językiem "elfów", który jest pełen określeń. Postaramy się uniknąć tych skrajności w narracji.

Zaczniemy od przedstawienia kilku zaleceń i spostrzeżeń dotyczących najczęściej zadawanych pytań związanych z zakupem odtwarzacza płyt winylowych.

 1. Nowoczesny odtwarzacz płyt winylowych i stary gramofon to dwa zupełnie różne urządzenia. Jest między nimi przepaść techniczna. To tak, jakby porównywać domowy telefon tarczowy z nowoczesnym smartfonem - oba urządzenia służą do komunikacji, ale wykonują swoje zadania zupełnie inaczej.

 2. Ulubione nowe gramofony. Wraz z pojawiającym się popytem na winyl, wiele firm takich jak Pro-Ject, Audio-Technica, Rega, Thorens czy Teac uaktualniło swoją ofertę i wprowadziło nowe modele. Ale co z rynkiem wtórnym? Gramofony winylowe Vintage wymagają od właściciela stałej uwagi, wiedzy i zręcznych rąk, dlatego będą odpowiednie dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

 3. Istnieje utrwalony mit, że płyty winylowe są niebotycznie drogie. To nie jest do końca prawda. Wprowadzenie do analogowego brzmienia można rozpocząć od niedrogich modeli marek o bogatej historii. Wymieniliśmy je powyżej.

 4. Odtwarzacze winylowe w księgarniach i sklepach z pamiątkami? Z naszego punktu widzenia, należy być ostrożnym i krytycznym wobec takich ofert. Zalecamy udanie się do specjalistycznych sklepów. Większy wybór komponentów audio, możliwość przetestowania ulubionych modeli, kompetentni doradcy i atmosfera - to wszystko przywileje specjalistycznych sklepów muzycznych.

Po kilku ogólnych radach, przejdźmy do wyboru. Aby zacząć poruszać się w tym temacie, należy odpowiedzieć na dwa pytania:

 • Jakie są elementy składające się na odtwarzacz płyt winylowych?

 • Jakie cechy trzeba mieć, aby kupić przyzwoity gramofon?

  Połącz odpowiedzi na te dwa pytania w jedną sprawę.

  Podstawa (lub podwozie).

  Podstawa, podobnie jak stół, jest miejscem, w którym umieszczane są wszystkie elementy i komponenty gramofonu. Powinien on tłumić niepożądane wibracje pochodzące z zewnątrz gramofonu. Skąd? - pytasz. Na przykład z głośników i innych komponentów. Co jest szkodliwego w tym zjawisku? Odtwarzacz płyt, o którym napiszemy poniżej, zbiera drgania i tym samym znacznie pogarsza jakość nagrania. Podwozie musi być stabilne i nie może wpadać w rezonans. Do produkcji podwozia stosowane są najróżniejsze materiały, od różnych tworzyw sztucznych po naturalne drewno lub kamień. Na początek można rozważyć obudowę wykonaną z płyty MDF.

  Płyta podstawy.

  Na płycie nośnej umieszczana jest płyta winylowa. Element ten jest napędzany przez silnik. Talerz musi się obracać płynnie i równomiernie. Od góry pokryta jest specjalną matą, na której umieszcza się płytę winylową. Mata chroni talerz przed uszkodzeniem od strony tylnej, która w danym momencie nie jest odsłuchiwana, a także usuwa ładunki elektrostatyczne. Do tych zadań dobrze nadają się maty gumowe i wełniane. Ponownie, istnieje wiele opcji.

  Tonearm.

  Ramię tonowe to urządzenie obrotowe, na którym montuje się wkładkę gramofonową. Jest to zazwyczaj prosta lub zakrzywiona rurka z wkładem na końcu. Jest to wkładka, która sprowadza kasetę na tor nagraniowy. Istnieje kilka wymagań, które dotyczą tego elementu: wytrzymałość, lekkość i odporność na rezonans (o czym mówiliśmy powyżej). Dla początkujących, wstępnie dostrojone ramię będzie dobrą pomocą. Na przykład, Pro-Ject wyposażył swoje podstawowe gramofony winylowe w predefiniowane ramiona tonalne. Co to rozwiązanie techniczne oferuje użytkownikowi? Łatwość podłączenia i użytkowania.

  Nabój.

  Najważniejszy element gramofonu. Sama wkładka odczytuje sygnał ze ścieżki dźwiękowej płyty winylowej. Modele klasy podstawowej często posiadają już zainstalowany wkład, który jest idealnie dopasowany do danego modelu.

  Jeśli na wkładce widnieje nazwa marki, takiej jak Ortofon, Audio-Technica czy Rega, mamy do czynienia z wkładką wysokiej jakości. Lista producentów jest długa, my mówimy tylko o tych najbardziej popularnych. Markowe wkładki zapewnią bogaty i przyjemny dźwięk. Co więcej, stan Twoich płyt będzie zależał zarówno od kasety, jak i od samej kasety. Zła kaseta zużywa płyty.

  Stopień gramofonowy (przedwzmacniacz).

  Stopień gramofonowy wzmacnia sygnał wychodzący z odtwarzacza płyt winylowych. Jeśli przedwzmacniacz nie zostanie użyty, dźwięk będzie bardzo cichy i rozmyty. Wbudowany stopień gramofonowy umożliwi użytkownikowi podłączenie gramofonu do systemu, który nie posiada własnego przedwzmacniacza i dedykowanego wejścia (Phono). Na przykład, można podłączyć gramofon do przenośnego głośnika, soundbara lub centrum muzycznego.

  Następujące pytania:

  • Jakie kable są potrzebne do podłączenia?

  Do podłączenia odtwarzacza do systemu domowego (centrum muzyczne, soundbar, wzmacniacz itp.) potrzebny jest kabel z wtykami RCA i przewód uziemiający. Uziemienie zwalcza niepożądane szumy tła podczas słuchania nagrań. Modele z najniższej półki często są już wyposażone w niewymienny kabel.

  • Czy mogę się obejść bez kabli?

  Tak, istnieją odtwarzacze płyt winylowych z łącznością Bluetooth. Łączność bezprzewodowa zapewnia przenośność i łatwość łączenia się z innymi urządzeniami.

  W dużym skrócie przedstawiliśmy uniwersalny schemat odtwarzacza płyt winylowych i zalecenia dotyczące jego poszczególnych elementów. Dlaczego warto skorzystać z naszych wskazówek? Te wskazówki pomogą początkującemu użytkownikowi poczuć się pewniej wśród mnogości ofert.

  Jakie modele możemy polecić:

  Audio-Technica AT-LP3BK

  Marka: Audio-Technica

  Gwarancja producenta, miesiące: 12

  Maksymalna częstotliwość odtwarzania, kHz: 20

  Dodaj do ulubionych Dla porównania 26&nbsp990&nbspRR. W magazynie W koszyku Kup Szybki podgląd Sprzedaż Sony PS-LX310BT

  Marka: Sony

  Wersja Bluetooth: 4.2

  Gwarancja producenta, miesiące: 12

  Dodaj do ulubionych Dla porównania 20&nbsp980&nbspRR. 24&nbsp990&nbspRUR. -16% Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podgląd Pro-Ject ELEMENTAL OM5e Silver Black

  Marka: Pro-Ject

  Gwarancja producenta, miesiące: 12

  Maksymalna częstotliwość odtwarzania, kHz: 20

  Dodaj do ulubionych Dla porównania 17&nbsp990&nbspRUR. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podgląd Pro-Ject PRIMARY OM5e czarny

  Marka: Pro-Ject

  Gwarancja producenta, miesiące: 12

  Maksymalna częstotliwość odtwarzania, kHz: 25

  Dodaj do ulubionych Dla porównania 15&nbsp990&nbspRR. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podgląd