Recenzja nausznych słuchawek Beyerdynamic Xelento Remote

Recenzja nausznych słuchawek Beyerdynamic Xelento Remote

Najwyższa klasa

Recenzja zdalnie sterowanych słuchawek wewnątrzkanałowych Beyerdynamic Xelento

Nowe flagowe słuchawki douszne Beyerdynamic robią wrażenie jeszcze przed wyjęciem ich z pudełka, zapakowane zgodnie z najwyższymi standardami, niemal jak droga biżuteria. Dla nas jednak nie chodzi o opakowanie, ale o to, jak brzmią. Do tego jeszcze dojdziemy, ale na razie - otwórz pudełko.

Ustaw

Oprócz samych słuchawek, w pudełku znajdziemy wiele ciekawych rzeczy.

Na przykład dobrej jakości etui do przechowywania i przenoszenia, a także dwa wymienne kable z uniwersalnymi złączami - jeden prosty, drugi z wbudowanym trzyprzyciskowym pilotem (notabene pilot jest uniwersalny, nadaje się zarówno do Androida, jak i iOS).

Obydwa kable wykonane są z wysokiej jakości posrebrzanej miedzi, więc na poziom transmisji sygnału nie powinniśmy narzekać.

W zestawie znajdują się nie trzy, nawet nie pięć, ale dziesięć wymiennych końcówek: trzy pary końcówek piankowych i siedem par końcówek silikonowych. Te ostatnie zachwycają różnorodnością rozmiarów - od maleńkiego XS do gigantycznego 3XL (chcę podziwiać mężczyznę z tak gigantycznymi uszami). Kształt jest zresztą również skomplikowany - asymetryczny: przypomina nie tyle standardowe wkładki do uszu, co robione na zamówienie odlewy kanałów słuchowych.

Projektowanie i ergonomia

Po obejrzeniu drogiego opakowania i obfitego zestawu spodziewasz się zobaczyć coś naprawdę luksusowego. I nie zawiodłeś się! Opływowe, metalowe obudowy Xelento to najpiękniejsza rzecz, jaka kiedykolwiek pojawiła się w katalogu Beyerdynamica.

Ich gładkie krzywizny dokładnie dopasowują się do kształtu kanałów słuchowych, zapewniając najwygodniejsze i najbezpieczniejsze dopasowanie (choć jest to możliwe tylko w pozycji odwróconej z kablem za uszami). W tej pozycji słuchawki naprawdę wygodnie układają się w uszach, szczelnie je zatykając, ale nie obkurczając od wewnątrz. Wrażenie dotykowe jest podobne do tego, które można uzyskać dzięki wkładkom wykonanym według indywidualnego projektu. Jednocześnie Xelento sprawiają wrażenie bardzo lekkich, co nie jest zaskoczeniem, ponieważ ważą tylko siedem gramów każdy.

Urządzenie

Xelento to nie tylko najpiękniejszy, ale i najbardziej zaawansowany model w katalogu Beyerdynamic. Ich konstrukcja oparta jest na opracowanej przez Beyerdynamic technologii Tesla. Kluczowym elementem tej technologii są silne magnesy neodymowe o specjalnym kształcie. Mają one kształt trójwymiarowych pierścieni i zamiast zajmować niewielką przestrzeń wewnątrz cewek drgających, przytulają się do nich od zewnątrz. Takie rozwiązanie pozwoliło projektantom podwoić pole magnetyczne i znacznie zwiększyć moc wyjściową głośnika bez zwiększania wagi ruchomych części.

W rezultacie jednostki napędowe reagują szybciej, zapewniając lepszą czystość basu i zwiększoną rozdzielczość średnich tonów. Do tej pory technologia Tesla była stosowana tylko w wysokiej klasy, pełnowymiarowych słuchawkach, ale projektanci Xelento byli w stanie zaadaptować ją do zminiaturyzowania konstrukcji wewnątrzkanałowej. Ich przetworniki wykorzystują te same potężne magnesy pierścieniowe (tylko oczywiście znacznie mniejsze). Ich zastosowanie podniosło czułość do imponującego poziomu 110 dB przy niskiej 16-omowej impedancji. Wspaniała kombinacja dla przenośnych słuchawek!

Scena

Jak na słuchawki dokanałowe, Xelento ma niezwykle szeroką scenę. Zamiast tłoczyć się we wnętrzu czaszki, muzycy są swobodnie rozmieszczeni w przestrzeni. W utworach symfonicznych wolumen jest dobrze zdefiniowany nie tylko na szerokość, ale i na głębokość: skrzypce, dęte, perkusja - wszystkie instrumenty znajdują się w odpowiedniej odległości. Jednocześnie słuchawki nie wykazują preferencji gatunkowych: atmosfera i głośność koncertu rockowego na stadionie czy improwizacji jazzowej na scenie kameralnej są również oddane bardzo dokładnie i ekspresyjnie.

Pod względem precyzji w kreśleniu przestrzeni Xelento przewyższa wszystkie kolumny, jakie do tej pory słyszeliśmy - konkurować z nim mogą jedynie wielodrożne odtwarzacze kasetowe. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, modele te dostarczają prawdziwie dojrzałego, dużego brzmienia!

Szczegółowy widok na stronie

Wraz z dużą sceną, Xelento wyróżnia się dużym basem - dużym nie tylko w ilości, ale i w jakości. Potęga dynamiki i asertywność łączą się z armaturową szybkością i fakturą: podążanie za skomplikowanym rytmem na płytach free-jazzowych znów sprawia wrażenie słuchania wielodrożnych armaturowych okrętów flagowych z tuzinem przetworników w każdej słuchawce. Poziom szczegółowości w zakresie tonów średnich i wysokich jest zdumiewający, nawet przy standardowej rozdzielczości 16bit/44kHz: najmniejsze szumy, skrzypienia i szelesty są wystarczająco słyszalne, aby dokładnie określić skąd pochodzi odgłos kaszlu. Ta czytelność sprawia, że słuchawki te są raczej krytyczne dla jakości nagrań: studyjny brud i zniekształcenia kompresji są nieubłaganie wydobywane i mogą znacznie zepsuć przyjemność z muzyki. To nie przypadek, że na każdej słuchawce znajduje się numer seryjny, którym Beyerdynamic zazwyczaj oznacza swoje modele dla muzyków i inżynierów nagrań.

Wynik końcowy

Nowe Xelento Remote to prawdziwa niespodzianka dla audiofilów: nigdy nie słyszeliśmy tak dojrzałego dźwięku High End z małych dynamicznych słuchawek. A Beyerdynamic wkrótce będzie miał bezprzewodową wersję Xelento Wireless, więc może być jeszcze więcej niespodzianek.

Pilot Beyerdynamic Xelento

Marka: Beyerdynamic

Typ słuchawek: przewodowe

Minimalna częstotliwość odtwarzania, Hz: 8

Dodaj do ulubionych Dla porównania 75&nbsp990&nbspRUR. Na zamówienie Zamówienie przedpremierowe Szybki podgląd