Przegląd budżetowych handheldów iFi

Przegląd budżetowych handheldów iFi

Nieczęsto można oczekiwać wybitnych osiągów muzycznych od budżetowego przenośnego sprzętu audio. Ale od każdej reguły są wyjątki: jeśli chodzi o budżetowe modele iFi, mamy wszelkie powody do radości. W końcu konstruktorzy tych urządzeń mają nad konkurencją istotną przewagę: dostęp do najbardziej zaawansowanych opracowań High End audiofilskiej firmy Abbington Music Research, założyciela tej marki. Dziś przyjrzymy się trzem modelom iFi, z których każdy wyróżnia się nie tylko przystępną ceną, ale także niezwykłymi rozwiązaniami inżynieryjnymi, które projektanci iFi zaczerpnęli z domowych urządzeń Abbington Music Research i bezpiecznie zaadaptowali do specyfiki przenośnego audio.

iFi nano iDSD

Seria iFi jest pełna małych gadżetów, które nie wymagają zbyt wiele miejsca w torbie i z łatwością mieszczą się w niemal każdej kieszeni. Modele z linii nano wyróżniają się jednak tym, że są małe, mają o jedną trzecią mniejszy rozmiar i wagę niż główne urządzenia przenośne iFi. Oto typowy przedstawiciel tej serii - mikroskopijny, ważący 163 g DAC/wzmacniacz. Jednak słowo "typowy" w tym przypadku nie jest do końca na miejscu, ponieważ połączenie kompaktowości, funkcjonalności i muzykalności tego modelu jest nieporównywalne nie tylko przez iFi, ale w ogóle na dzisiejszym rynku urządzeń przenośnych. Żadne inne miniaturowe combo DAC-wzmacniacz nie jest w stanie przetworzyć "surowego materiału" audio o tak wysokiej rozdzielczości!

Nano iDSD naprawdę bierze na siebie ciężar, którego inni nie są w stanie udźwignąć - np. 32-bitowy PCM przy częstotliwości próbkowania do 384kHz oraz jednobitowy DSD265 przy rozdzielczości 11.2MHz. I w przeciwieństwie do większości urządzeń klasy low-end, których celem jest przetwarzanie formatów DSD, iDSD wykonuje to zadanie bez konieczności wcześniejszej konwersji do PCM. Jest to zgodne z firmową koncepcją True Native, zgodnie z którą każdy format muzyczny powinien być przetwarzany w swojej oryginalnej formie, bez konwersji z formatu 1-bitowego na wielobitowy lub odwrotnie.

Klasyczny przetwornik cyfrowo-analogowy Burr-Brown, ze sprzętowym wsparciem zarówno dla jedno- jak i wielobitowego przetwarzania dźwięku, rozwiązuje ten problem w iDSD. Staranna dbałość o przetwarzanie sygnału jest widoczna nie tylko w DAC-u, ale także we wzmacniaczu iDSD, który inżynierowie iFi zaprojektowali w minimalistycznym stylu, bez kondensatorów rozdzielających na wyjściu.

Technologia Zero Jitter, odpowiedzialna za eliminację jittera, została zapożyczona przez firmę Abbington Music Research, która z powodzeniem przetestowała ją w swoim kultowym odtwarzaczu CD AMR DP-777. Wbudowany akumulator litowo-polimerowy nie tylko zapewnia iDSD bardzo dobrą, 10-godzinną żywotność baterii, ale również pozwala mu obejść się bez hałaśliwego zasilania przez magistralę USB, gdy jest używany w połączeniu z komputerem lub laptopem. Najciekawsza jest jednak możliwość współpracy urządzenia nie tylko z laptopami, ale także z mobilnymi gadżetami - na przykład smartfonami z systemem iOS lub Android. Wystarczy podłączyć którekolwiek z tych urządzeń do iDSD za pomocą adaptera lub kabla USB-OTG, aby zmienić go z prostego telefonu komórkowego w kieszonkowy transport Hi-Fi-level!

iFi nano iCan

Ten kieszonkowy wzmacniacz jest młodszym krewnym droższego, a także bardziej masywnego i masywniejszego micro iCan, jednego z najbardziej udanych modeli w ofercie iFi micro. Pomimo zmniejszonych kosztów i rozmiarów obudowy, zespołowi projektantów udało się wcisnąć do kompaktowej aluminiowej kostki większość osiągnięć technicznych, które uczyniły starszy model sławnym. Należą do nich dwa analogowe systemy korekcji dźwięku, które są znakiem rozpoznawczym przenośnych produktów iFi.

Pierwsza z nich, funkcja X-Bass, ma na celu skorygowanie spadków w zakresie niskich częstotliwości, które powodują, że wiele słuchawek pozostaje w tyle za dużymi głośnikami w wielu różnych gatunkach muzycznych, od hip-hopu do ciężkiego rocka i od techno do muzyki symfonicznej. W przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju "bass extenderów", znanych nam z budżetowych rozwiązań przenośnych, w tym przypadku bas jest podbijany prawidłowo i delikatnie, bez przesadzania z poziomem i bez wchodzenia w średnie częstotliwości - dzięki temu muzyka pozostaje zrównoważona i naturalna, nawet przy maksymalnym poziomie X-Bass.

Kolejny "korektor" dźwięku, dwustopniowy 3D Holographic Sound System, bazuje na CrossFeed i ma za zadanie usunąć kolejną słabość brzmienia wielu słuchawek, związaną z dość osobliwym "obrazem" przestrzennym, jaki rysują one w głowie słuchacza. Aby rozszerzyć brzmienie słuchawek daleko poza krawędź czaszki, 3D Holographic Sound wykorzystuje mieszanie kanałów i inne czysto analogowe manipulacje, zgodnie z naciskiem jaki kładzie iFi na minimalizację cyfrowego przetwarzania dźwięku.

Oprócz regulacji basu i szerokości stereo, posiadacze iCana mają możliwość regulacji poziomu wzmocnienia za pomocą maleńkich przełączników na spodzie urządzenia. Umożliwiają one wzmacniaczowi wykorzystanie potencjału muzycznego wszystkich słuchawek, niezależnie od ich wielkości, typu przetwornika, impedancji czy czułości. Przy tak potężnym wzmacniaczu i jego niewielkiej wadze nie spodziewałbyś się, że będzie on charakteryzował się wyjątkową żywotnością baterii, ale inżynierom iFi udało się zaskoczyć Cię wbudowaną baterią litowo-polimerową o pojemności 1400mAh, która zapewnia zdumiewające 70 godzin pracy bez ładowania. Wystarczy jedno zasilanie z baterii i możesz zapomnieć o kolejnej randce z gniazdkiem na tydzień. Albo nawet pół miesiąca!

iFi micro iUSB Power

To niewielkie urządzenie nie zajmuje się przetwarzaniem dźwięku, ale może mieć ogromny wpływ na jakość dźwięku w komputerze, ponieważ jego zadaniem jest oczyszczanie zasilania dostarczanego do komponentów systemu z komputera PC lub laptopa za pośrednictwem magistrali USB. Początkowo zasilaniu towarzyszy znaczny szum tła, wyraźnie pogarszający wszystkie aspekty brzmienia systemu audio. To właśnie zakłócenia w zasilaniu mogą powodować, że dolnym rejestrom brakuje szybkości i ostrości, wysokie tony stają się płaskie i przejrzyste, wokale wykazują ostre sybilanse, a dęte blaszane brzmią nieprzyjemnie zgrzytliwie. Urządzenie iUSB Power zostało zaprojektowane właśnie w tym celu.

Niewielkie urządzenie wpina się w ścieżkę zasilania z portu USB komputera do wejścia USB zewnętrznego przetwornika C/A, aby radykalnie zmniejszyć szumy i zakłócenia. Aby to osiągnąć, wyposażono go w cały szereg własnych technologii. Na przykład IsoEarth, który otwiera połączenie uziemienia w obwodzie elektrycznym pomiędzy komputerem a systemem audio. Funkcja IsoEarth jest aktywowana przez naciśnięcie specjalnego klawisza i może zredukować hałas tła około dziesięciokrotnie. Kolejnym potężnym narzędziem do oczyszczania zanieczyszczonej energii elektrycznej jest opatentowany system filtracji Super Regulator. Te dwie technologie, pracując w tandemie, redukują szumy zasilania PC USB nawet tysiąckrotnie, dzięki czemu jest ono czystsze niż zasilanie z wbudowanego akumulatora.

Aby uniknąć interferencji zasilania i dźwięku przez wspólny kabel USB, iUSB wyposażono w dodatkową technologię IsoPower opartą na dwóch oddzielnych wyjściach USB oraz dedykowanym, dzielonym kablu USB iFI Gemini. Dźwięk i elektryczność są przesyłane za pomocą tego kabla przez starannie izolowane kanały wykonane ze specjalnej miedzi beztlenowej, pokryte niezawodną izolacją polietylenową i chronione specjalnym podwójnym ekranem na bazie folii aluminiowej i oplotu miedzianego.

Wszystko będzie czyste! Zarówno zasilanie, jak i sygnał audio. Rezultat będzie łatwy do rozróżnienia podczas słuchania.

Dziękujemy za udostępnienie sprzętu przez sklep.