Recenzja inteligentnego głośnika Harman Kardon Citation One

Recenzja inteligentnego głośnika Harman Kardon Citation One

Harman Kardon uruchomił gamę Citation premium z główną parą stereo Tower za 150.000 rubli. Dziś jednak mamy dla Was recenzję najmłodszego modelu z tej rodziny - Citation One.

Projektowanie i budowa

Citation One wygląda jak coś pomiędzy Sonos One a Apple HomePod.

Urządzenie Citation One ma cylindryczny (lub kwadratowy z zaokrąglonymi rogami) kształt z panelem dotykowych elementów sterujących na górnej krawędzi.

Głośnik ma czystą, minimalistyczną konstrukcję obitą tkaniną akustyczną Kvadrat w kolorze szarym lub czarnym (prawdopodobnie pojawią się inne kolory). U podstawy znajduje się zagłębiony panel ze złączami do zasilania sieciowego, USB do aktualizacji firmware'u oraz przycisk do pełnego resetu fabrycznego.

Cechy

Citation One czerpie dźwięk z 20mm głośnika wysokotonowego i 89mm głośnika średniotonowego o łącznym wzmocnieniu 40W.

Uruchomienie głośnika jest dość proste, Citation One ma wbudowany Chromecast, dzięki czemu masz dostęp do większości istniejących serwisów streamingowych z muzyką, podcastów, internetowych stacji radiowych i innych kanałów. Muzyka z sieci domowej jest obsługiwana przez urządzenie Citation One w formatach od MP3 do FLAC. Obsługiwane jest również połączenie Bluetooth w wersji 4.2.

Oczywiście, podobnie jak cała linia urządzeń Citation, również Citation One obsługuje funkcje multiroom. Można na przykład połączyć w parę urządzenia Citation Ones, aby uzyskać prawdziwy dźwięk stereo.

Interfejs

Fizyczne sterowanie jest ograniczone do włączania/wyłączania, zwiększania/zmniejszania głośności, włączania/wyłączania mikrofonu i parowania Bluetooth. Główną metodą interakcji z głośnikiem jest więc asystent głosowy Google Assistant. Wstępną konfigurację przeprowadza się za pomocą aplikacji Google Home na telefonie lub tablecie - po jej zakończeniu należy przejść do poleceń głosowych i piosenek.

Na górze urządzenia Citation One znajduje się para mikrofonów, które są wystarczająco czułe, aby odbierać Twoje polecenia z całego pomieszczenia. Jednak po nawiązaniu pierwszego kontaktu Asystent Google nie zawsze rozumie, czego od niego oczekujemy - podobnie jak w przypadku innych inteligentnych głośników.

Dźwięk

Tutaj Harman/Kardon, podobnie jak wiele innych marek oferujących głośniki przenośne podobnej wielkości / w podobnym segmencie cenowym, znalazł się na wąskiej ścieżce. Z jednej strony chcesz być pod wrażeniem skali dźwięku, który wydobywa się z tak relatywnie małej obudowy, a jednym z najprostszych sposobów, aby to osiągnąć jest napompowanie dźwięku basem. Z drugiej strony, silny nacisk na bas jest jednym z najprostszych sposobów na to, aby głośnik brzmiał mętnie i topornie.

Podsumowując, Citation One nie jest źle wyważony. Projektantom Harman/Kardon udało się w niewielkiej obudowie zmieścić dużo dźwięku, nie pozwalając jednak, by bas wymknął się spod kontroli i nie zapominając o reszcie pasma. Z jednej strony jest dość dużo ciepła w niskich częstotliwościach, ale basy poruszają się całkiem dobrze, nie będąc zbytnio przytłoczone przez inne częstotliwości.

Zwrotnica pomiędzy głośnikiem wysokotonowym i średnio-niskotonowym dobrze spełnia swoje zadanie, a zakres dynamiki - kontrast pomiędzy najcichszymi i najgłośniejszymi nutami w muzyce Big Brave, na przykład - jest wystarczająco szeroki. Jednak istniejący nacisk na częstotliwości basowe sprawia, że Citation One brzmi momentami nieco przytłaczająco. Pomimo dość dużego/szerokiego dźwięku, separacja między instrumentami nie jest najmocniejsza, ale trzeba pamiętać, że to tylko jeden głośnik, a nie para stereo; dodanie drugiego głośnika daje zupełnie inny obraz.

Jeśli lubisz bogaty w basy dźwięk, styl Harman/Kardon - estetyczny i dźwiękowy - oraz preferujesz ekosystem Google Home, to Citation One jest godną polecenia opcją. Jeśli jednak Twoim celem jest znalezienie najfajniej brzmiącego inteligentnego głośnika, nie spiesz się - możesz przyjrzeć się zarówno opcjom konkurencji, jak i pozostałym urządzeniom z serii Harman/Kardon Citation

Werdykt

Citation One to udany kompaktowy inteligentny głośnik z Asystentem Google i potężnym dźwiękiem z podkreślonymi basami. Jakość wykonania jest na najwyższym poziomie, a zintegrowany Chromecast zapewnia maksymalną kompatybilność.