Podstawowe reguły używania sprzętu audio – część 1.

Podstawowe reguły używania sprzętu audio – część 1.

Najczęściej w prasie branżowej pojawiają się artykuły dotyczące sprzętu audio, dla hobbystów lub innych fachowców z branży.

Mało jest informacji dla osób które dopiero zakupiły lub chcą zakupić urządzenia audio, i stają wobec podstawowych zagadnień jak ustawić i uruchomić nowy nabytek. W poniższym tekście podamy kilka prostych zasad i reguł dla początkujących użytkowników.

Wentylacja sprzętu.

Wentylacja audio Każde z urządzeń audio wydziela dużo ciepła. Muszą mieć więc dobrą wentylację odprowadzającą jego nadmiar, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Pomimo instalowania w wielu urządzeniach specjalnych systemów które zabezpieczają przed jego przegrzaniem, zawsze starajmy się zapewnić dobry obieg wentylacji, gdyż po prostu przedłuża to żywotność urządzeń. Najczęściej przegrzaniu ulegają wzmacniacze zintegrowane i wzmacniacze mocy. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie dla tych urządzeń osobnych półek, szerokich i na tyle oddalonych od innych elementów, by nastąpił swobodny przepływ powietrza. Niewskazane jest ustawienie urządzeń w wieżę, co znacznie utrudnia odpływ ciepłego powietrza. Jeśli już musimy w ten sposób ustawić sprzęt, postarajmy się, aby najcieplejsze było na samej górze. Niestety zazwyczaj jest tak, że urządzenie najcieplejsze jest równocześnie największe, więc w praktyce taki układ jest ciężki do realizacji. Również ustawianie urządzeń na meblach tapicerowanych czy dywanach upośledza układ wentylacyjny. Dopływ powietrza jest blokowany od dołu i to również może doprowadzić do przegrzania. Na rynku dostępne są wzmacniacze cyfrowe lub wzmacniacze impulsowe. Są to specjalne wzmacniacze klasy D. Wydzielają one dużo mniej ciepła od innych tego typu urządzeń, jednak i w tych przypadkach należy zachować zasady prawidłowej wentylacji sprzętu audio.

Światło słoneczne.

Uwaga na światło słoneczne Należy uważać na silne światło słoneczne Może ono spowodować uszkodzenia, a także odbarwienia obudowy. Wzmacniacze nie powinny się znajdować w miejscu dużego nasłonecznienia, gdyż przegrzana obudowa oddaje ciepło do środka do układów elektronicznych co znacznie może przyspieszyć przegrzanie całego urządzenia. Światło słoneczne może się też przyczynić do uszkodzeń głośników. Zawieszenie głośników i wyściółka tuneli bass-reflex są wykonane ze specjalnych gąbek i pianek. Narażone na działanie światła słonecznego szybciej się zużywają i tracą swoje właściwości. Uszkodzone mogą zostać nawet membrany głośników. Wobec tego pamiętajmy o ochronie nie tylko wzmacniaczy ale i kolumn przed promieniami słonecznymi. Może na koniec warto przypomnieć jeszcze, że również płyty CD, DVD są czułe na światło słoneczne, które obniża ich jakość i trwałość.

POLECAMY: