Bandcamp otwiera swój Kickstarter dla wydawnictw winylowych

Bandcamp otwiera swój Kickstarter dla wydawnictw winylowych

Popularny internetowy rynek muzyczny Bandcamp uruchamia serwis crowdfundingowy w stylu Kickstartera dla wydawnictw winylowych. Daje to artystom możliwość wydania swoich wydawnictw na płytach winylowych bez inwestowania ani grosza. Artysta tworzy kampanię mającą na celu zebranie funduszy, fani składają zamówienia przedpremierowe, a po zebraniu odpowiedniej kwoty Bandcamp zajmuje się wykonaniem kopii winylowych i dostarczeniem ich do cierpiących fanów. Jak podaje Bandcamp, usługa "usprawnia finansowanie, produkcję i dystrybucję płyt winylowych". Muzycy natomiast zachowują pełną kontrolę finansową i projektową nad swoim dziełem.

Pierwsze pilotażowe kampanie Bandcamp dotyczące zbierania funduszy na płytach winylowych obejmują ścieżkę dźwiękową autorstwa Jima Guthrie do gry niezależnej Below, a także albumy Christiana Scotta aTunde Adjuah - Ancestral Recall, Juliette Jade - Constellation i Mesarthim - Ghost Condensate. Nieco później usługa zostanie udostępniona wszystkim artystom i wytwórniom reprezentowanym w serwisie Bandcamp.

Nowa oferta oznacza kolejny krok cyfrowego Bandcampa w kierunku fizycznej sprzedaży muzyki. W lutym tego roku firma otworzyła swój pierwszy sklep z płytami winylowymi w Oakland w Kalifornii. Jest to dość interesujące i praktyczne posunięcie biznesowe: choć strumieniowe przesyłanie muzyki spowodowało spadek sprzedaży płyt CD, to jednocześnie przyczyniło się do wzrostu sprzedaży płyt winylowych. Według RIAA (Recording Industry Association of America), popyt na płyty winylowe wzrósł o 7,2% do 16,7 mln sztuk w 2018 roku i wygenerował ponad 419 mln dolarów przychodu. Nowa usługa to wielka szansa dla niezależnych artystów na publikację na płytach winylowych, co jest bardziej opłacalne niż marne tantiemy z serwisów streamingowych. Poza tym, co może być fajniejszego niż posiadanie własnej limitowanej edycji winyli?