Najlepszy głośnik - Naim Audio Mu-So Qb

Najlepszy głośnik - Naim Audio Mu-So Qb

Piękna muzyka potrzebuje po prostu doskonałego i równie eleganckiego źródła dźwięku.

Głośnik podłogowy, z obudową z zamorskiego drewna, lub designerski głośnik biurkowy, z różnymi opcjami łączności i możliwością łatwej integracji z domowym systemem rozrywki. A jeśli urządzenie jest sterowane przez gadżety z Androidem i iOS i odtwarza dźwięk strumieniowy, to takie urządzenie ma szansę spodobać się większości audiofilów. Mu-so Qb firmy Naim Audio UK został wystawiony na próbę, aby sprawdzić jak wspaniała jakość dźwięku może być połączona z nowoczesną technologią.

Specyfikacja Naim Audio Mu-So Qb.

 • Przetworniki: głośnik niskotonowy (145mm x 76mm), sekcja średniotonowa (2x 64mm), sekcja wysokotonowa (2x 25mm), pasywny radiator (2x 148mm x 86mm)
 • Moc wyjściowa: 300W (4x50W + 1x100W)
 • Interfejs: Analogowe wejście audio, optyczne wejście audio (S/PDIF), USB, Ethernet, radio internetowe.
 • Interfejsy bezprzewodowe: Bluetooth (kodek aptX), Wi-Fi 802.11 b/g
 • Wymiary: 210x218x212 mm
 • Waga: 5,6 kg

Wygląd i ergonomia

Wygląd Naim Audio Mu-So Qb można podsumować w ten sam sposób, w jaki mówi o tym nazwa - wygląda jak mały sześcian.

Półprzezroczysty akrylowy cokół sprawia wrażenie, że system audio unosi się w powietrzu, a po włączeniu zasilania białe podświetlenie potęguje ten efekt. Na lewym cokole umieszczono logo Naima.

Na górnej powierzchni sześcianu znajduje się okrągła powierzchnia sterująca z ekranem dotykowym. Regulacja głośności odbywa się za pomocą pierścienia wokół ramki.

Z trzech stron urządzenie pokrywa materiałowa maskownica, a płaszczyzny mają oryginalny wzór fali. Maskownicę można zdjąć, a pod nią na przedniej płaszczyźnie kostki widać głośnik niskotonowy, dwa średniotonowe i parę wysokotonowych, a po bokach dwa pasywne radiatory.

Głośniki średnio- i wysokotonowe są ustawione pod kątem, aby stworzyć dźwięk przestrzenny. Bez kratki, nawiasem mówiąc, urządzenie wygląda nie gorzej niż z nią: projekt staje się agresywny technologicznie i traci swoją przytulną gładkość. A oglądanie nagich kierowców przy pracy jest ciekawe - dla niektórych audiofilów to rodzaj fetyszu.

Na czwartym boku kostki, z tyłu, znajduje się aluminiowy grill radiatora, którego radełkowana powierzchnia pozwala na efektywniejsze chłodzenie urządzenia. Również na spodzie znajdują się wszystkie interfejsy, takie jak zasilanie, Ethernet i USB, wyjścia optyczne i analogowe.

Wizualna prostota kostki jest zwodnicza - w rzeczywistości wygląda ona niezwykle. Proste kąty i pozornie surowa geometria są połączone z falistymi krawędziami i dotykowym panelem kontrolnym z własnym podświetleniem, który wydaje się unosić we wgłębieniu na szczycie sześcianu. Przezroczysty akrylowy cokół i jego podświetlenie tworzą takie samo wrażenie dla całego urządzenia.

Łączność, obsługa aplikacji, sterowanie

Chyba najtrudniejszą rzeczą, jaka czeka na użytkownika po zakupie Mu-So Qb, jest jego podłączenie. Można to zrobić za pomocą połączenia Ethernet, ale najwygodniej jest korzystać z urządzenia przez Wi-Fi. Aby skonfigurować system audio, na smartfonie musi być zainstalowana aplikacja Naim App, dostępna bezpłatnie na iOS i Android. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji można znaleźć strefy (a Naim Audio obsługuje łączność wielostrefową) i skonfigurować nowy system Mu-So.

Stan połączenia jest sygnalizowany przez małą lampkę na tylnej ściance urządzenia:

 • Kolor biały oznacza, że urządzenie jest podłączone do sieci Wi-Fi i gotowe do pracy;
 • Miganie na fioletowo oznacza, że wyszukiwana jest sieć bezprzewodowa;
 • Kolor fioletowy świecący na stałe oznacza, że urządzenie wykryło sieć Wi-Fi;
 • Kolor pomarańczowy oznacza proces wstępnej konfiguracji systemu audio.

Oprócz aplikacji, która dostarcza wskazówek jak podłączyć urządzenie, Naim przygotował doskonałe instrukcje krok po kroku, które można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej. Mówi się, że proces łączenia jest najbardziej skomplikowaną częścią użytkowania urządzenia, ale sam w sobie jest nieskomplikowany. Aplikacja na smartfonie odnajduje urządzenie i przełącza je w tryb konfiguracji wstępnej, aby utworzyć własny hotspot Wi-Fi o nazwie modelu. Po utworzeniu hotspotu i określeniu go w aplikacji, pojawia się monit o wybranie sieci domowej i zalogowanie się za pomocą hasła. Mu-So Qb będzie wtedy gotowy do użycia. Podczas konfigurowania należy pamiętać, że chociaż aplikacja pokazuje pięciogigahercowe połączenie Wi-Fi, urządzenie go nie obsługuje.

Konfiguracja została zakończona i można teraz korzystać z systemu audio. Aplikacja Naim App umożliwia wybór źródła dźwięku lub wejścia audio.

Mu-So Qb jest wszechstronnym mówcą. Działa praktycznie z każdym podłączonym urządzeniem w domu, takim jak komputer, dekoder telewizyjny, konsola do gier, przenośny odtwarzacz muzyczny itd. Wszystkie te urządzenia można podłączyć za pomocą optycznego wejścia cyfrowego Toslink S/PDIF lub wejścia analogowego (3,5 mm).

W urządzeniu znajduje się również port USB. Jest łatwy w użyciu, ponieważ zawartość pamięci USB lub dysku jest wyświetlana w aplikacji, a użytkownik może łatwo wybrać interesujące go utwory muzyczne.

Aby urządzenie działało poprawnie, pamięć USB musi być sformatowana w systemie FAT32. Jeśli chodzi o formaty plików, system audio jest wszystkożerny i z równą łatwością odtwarza WAV, FLAC, AIFF, ALAC, MP3, AAC, OGG i WMA. Mu-So Qb obsługuje również technologię bezprzewodową i pozwala na odtwarzanie muzyki dzięki połączeniom UPnP, AirPlay i Bluetooth. UPnP (Universal Plug 'n' Play) to przewodowa (Ethernet) i bezprzewodowa transmisja strumieniowa muzyki z dowolnego komputera, serwera lub sieciowego urządzenia pamięci masowej w jakości studyjnej. Po określeniu tego źródła w aplikacji, użytkownik zobaczy wszystkie urządzenia UPnP w sieci. AirPlay bezprzewodowo przesyła muzykę w doskonałej jakości z urządzeń z systemem iOS, takich jak iPod Touch, iPhone, iPad lub iTunes. Naim Audio Mu-So Qb jest również wyposażony w Bluetooth, co pozwala na odtwarzanie muzyki z niemal każdego urządzenia wyposażonego w Bluetooth, a kodek aptX zapewnia wysoką jakość dźwięku.

Ale to nie wszystko. System audio współpracuje z radiem internetowym (vTuner Premium), które oferuje dostęp do ponad jedenastu tysięcy stacji radiowych na całym świecie. Korzystając z aplikacji, można wybrać stację według gatunku lub kraju nadawania. Wyszukiwanie działa tutaj doskonale.

I oczywiście, co nowoczesny głośnik bezprzewodowy robi bez obsługi serwisów streamingowych? Mu-So Qb współpracuje ze Spotify, ale co ważniejsze z TIDAL, serwisem streamingowym audio bez utraty jakości. Co więcej, użytkownicy systemu otrzymują 90-dniową bezpłatną subskrypcję próbną serwisu TIDAL. Tradycja jest podtrzymywana: urządzenie jest wyposażone w budzik, który można ustawić za pomocą aplikacji na smartfonie. Można go obudzić za pomocą stacji radiowej lub muzyki z serwisu streamingowego.

Dzięki obsłudze wielostrefowej Mu-So Naim Audio może odtwarzać tę samą muzykę nawet na pięciu urządzeniach Mu-So jednocześnie lub wybrać utwory dla każdego urządzenia lub strefy osobno i ustawić alarm niezależnie. Z poziomu aplikacji możesz aktywować kompensację tonów, dostosować jasność podświetlenia i czas czuwania.

Miły mały tweak: tło interfejsu aplikacji można wybrać zgodnie z własnymi upodobaniami. Domyślnie jest ciemny, ale dostępne są również jaśniejsze kolory, takie jak czerwony, pomarańczowy i niebieski.

Ale możliwe jest również sterowanie Music Cube bez aplikacji, ponieważ Mu-So Qb posiada "punkt dowodzenia" - touchpad na górze. Można go użyć do wybrania wejścia audio, radia lub jednej z pięciu wstępnie wybranych stacji radiowych. Dostępny jest również przycisk Play/Pause oraz przełączanie ścieżek. Wszystko jest wrażliwe na dotyk z wyjątkiem głośności, która jest kontrolowana za pomocą pierścienia wokół maskownicy. Specjalne wskaźniki świetlne informują o poziomie dźwięku - wszystko jest bardzo logiczne, proste i ładne.

Dźwięk

Oczywiście nie liczy się design, ani nawet łatwość obsługi - liczy się dźwięk, a ten właśnie otrzymujemy. Mu-So Qb posiada dwa pasywne przetworniki: woofer o wymiarach 145mm x 76mm, dwa 64mm przetworniki średniotonowe oraz parę 25mm głośników wysokotonowych. Wszystkie przetworniki są bardzo sprytnie zintegrowane z obudową. Obecność pasywnych przetworników sprawia, że dźwięk jest bardziej gęsty i potężny. Są one bezpośrednio połączone z głośnikiem niskotonowym poprzez mały labirynt akustyczny.

Jak już wspomniano, Mu-So Qb jest praktycznie wszystkożerny i akceptuje wiele formatów muzycznych. Słuchanie zaczęło się od radia internetowego z różną jakością dźwięku od super wysokiej do średniej. Korzystanie z radia na takim urządzeniu okazało się bardzo wygodne i przyjemne. Możesz wybierać stacje z ogromnej listy za pomocą aplikacji lub przełączać się między pięcioma ulubionymi za pomocą panelu dotykowego samego urządzenia.

Po zapoznaniu się z możliwościami radia, smartfon został połączony z kostką przez Bluetooth - dosłownie jednym kliknięciem z poziomu aplikacji. A głośnik natychmiast odtwarzał muzykę z Muzyki Google Play, która w tym momencie była odtwarzana na smartfonie! Nie zabraknie więc źródeł muzyki, bo oprócz utworów z pamięci flash, Mu-So Qb może przesyłać dźwięk z dowolnego serwisu streamingowego dostępnego na smartfonie.

Na koniec najbardziej wymagające zadanie - odtwarzanie muzyki w wysokiej jakości. Doskonale poradziła sobie z tym również kostka muzyczna, nie mając najmniejszych problemów z formatami bezstratnymi.

Paletę dźwiękową urządzenia można nazwać neutralną - wszystkie częstotliwości są niemal równo dobrane, średnica ma nieco więcej ciężaru. Niskie tony, najprawdopodobniej, będą dla kogoś niewystarczające, ale trudno oczekiwać potężnego, bujającego basu od 21 cm kostki. Głośniki niskotonowe z dwoma pasywnymi radiatorami wykonują swoją pracę całkiem dobrze, ale nie są zestrojone pod kątem sprężystego pompowania, przez co gdzieś nie do końca słychać przejścia basowe czy drum roll, przykryte nieco dzwoniącym dźwiękiem werbla i ozdobionego hi-hatem.

Wynik końcowy

Naim Audio to bardzo szanowana nazwa w branży audio, w tym w zakresie produkcji produktów audio dla samochodów Bentley. Nie spodziewalibyśmy się więc, że będzie przeciętny. Mu-So Qb łączy w sobie doświadczenie firmy w zakresie jakości dźwięku, spełniając jednocześnie wszystkie nowoczesne wymagania dotyczące metod transmisji dźwięku.

Niedoświadczeni użytkownicy mogą nie być pewni, jak skonfigurować go na początku, ale pomoc w aplikacji i instrukcje krok po kroku na stronie internetowej firmy pomoże. Audiofile dźwięku mogą tęsknić za basem, ale powodem jego braku są bardzo kompaktowe rozmiary. Ale wszystko inne w tym małym "muzycznym sześcianie" to solidne plusy. Wielkie nazwisko po raz kolejny udowodniło swoją wartość.

Plusy:

 • niezwykłe wzornictwo
 • duża liczba źródeł dźwięku
 • przyjazna dla użytkownika aplikacja
 • duża objętość
 • możliwość stworzenia wielostrefowego systemu audio

wady:

 • pewien brak częstotliwości basów