Subwoofer - dlaczego i jak go wybrać?

Subwoofer - dlaczego i jak go wybrać?

Subwoofer to część systemu głośników odpowiedzialna za odtwarzanie niskich częstotliwości w kinie domowym lub systemie stereo Hi-Fi. Bas jest ważny z wielu powodów. Może dodawać warstwy mocnego uderzenia dźwiękowego, jak również bardziej subtelne dźwięki, które przykują naszą uwagę i sprawią, że cała muzyka, filmy i programy telewizyjne będą bardziej ekscytujące i wciągające. Bas pozwala dosłownie poczuć całym ciałem nutę muzyczną lub efekt dźwiękowy w filmie - nadaje nastrój ścieżce dźwiękowej i stanowi podstawę rytmów, które sprawiają, że stukasz nogą lub kiwasz głową, gdy leci ulubiona piosenka.

Dodanie subwoofera do systemu głośników nie tylko zwiększa jego zakres dynamiczny i pogłębia basy. Dzięki odciążeniu głównych głośników od basów, tony średnie będą brzmiały wyraźniej i pewniej.

Ale który subwoofer jest najlepszy? Choć można to odczytać jako "kup największy i najmocniejszy, na jaki Cię stać", odpowiedź jest nieco bardziej złożona. Dowiedzmy się, czym są subwoofery i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Na koniec zaproponujemy pięć interesujących modeli w różnych segmentach cenowych.

Specyfikacja subwoofera

Aktywny czy pasywny?

Podobnie jak konwencjonalne głośniki stereo, subwoofer może być aktywny lub pasywny. Subwoofer pasywny wymaga dużej mocy, którą nie wszystkie wzmacniacze, a tym bardziej amplitunery AV, dysponują. Dlatego subwoofery pasywne są częściej spotykane w profesjonalnym sprzęcie audio i sprzęcie klasy High-End. Obecnie zdecydowana większość domowych subwooferów do systemów Hi-Fi i kina domowego to urządzenia aktywne, tzn. z wbudowanym wzmacniaczem mocy. Dotyczy to wszystkich modeli z listy wyboru zamieszczonej na końcu tego artykułu.

Charakterystyka częstotliwościowa W

przypadku

subwoofera głównym punktem zainteresowania jest dolna granica jego charakterystyki częstotliwościowej - parametr ten określa, jak daleko może zapaść się bas. Mówi się, że ludzie słyszą już od 20 Hz, ale tylko modele z wyższej półki mogą zejść do 20 Hz lub nawet niżej. Dźwięki o częstotliwości od 60 Hz do 250 Hz są uważane za basy, a dźwięki o częstotliwości od 20 Hz do 60 Hz za subbasy. Jeśli basy nie mają dla Ciebie kluczowego znaczenia, możesz być zadowolony z subwoofera schodzącego do 50 Hz. Oprócz osobistych preferencji można również zastanowić się nad materiałem, który będzie odtwarzany przez subwoofer: ścieżka dźwiękowa w filmach akcji i thrillerach będzie prawdopodobnie bardziej nasycona informacjami o niskiej częstotliwości niż w komedii. Hip-hop i muzyka elektroniczna częściej wykorzystują dźwięki subbasu niż muzyka akustyczna czy klasyczna (choć jeśli lubisz brzmienie organów, najniższe basy dobrze Ci zrobią).

Jeśli chodzi o górną granicę, to zwykle mieści się ona w przedziale od 120 Hz do 200 Hz i nie ma większego znaczenia. Przy tych częstotliwościach głośnik średniotonowy głównego głośnika jest już podłączony.

Moc Moc może służyć jako wskaźnik maksymalnej głośności subwoofera. Z tego powodu często panuje błędne przekonanie, że mocny subwoofer będzie zbyt głośny dla małego pokoju w zwykłym mieszkaniu. W rzeczywistości subwoofer o mocy 1000 W nie musi grać głośniej niż subwoofer o mocy 100 W - użytkownik zawsze ma kontrolę nad poziomem głośności. Niemniej jednak urządzenie o mocy 1000 W może brzmieć lepiej przy "normalnej" głośności, gdy subwoofer o mocy 100 W będzie pracował blisko swoich możliwości. Chociaż, jeśli chodzi o subwoofery, 100 W to wcale nie tak dużo. W naszej ofercie znajdą się modele o mocy od 150 W.

Sama moc nie jest wyczerpującą miarą wydajności subwoofera. Jest to tylko jeden z czynników, który należy wziąć pod uwagę.

Przetwornik

: wielkość i liczba

fal Fale basowe są bardzo długie, dlatego przetwornik musi się bardzo postarać, aby odtworzyć te fale z głośnością wystarczającą dla ludzkiego ucha. Ogólnie rzecz biorąc, im większa membrana, tym łatwiej jest uzyskać głębokie, mocne basy. Obecnie można znaleźć modele z przetwornikami o średnicach od 6" do 15".

W niektórych modelach ilość powietrza wypychanego przez głośnik można zwiększyć, stosując więcej niż jeden przetwornik. Dwa przetworniki 6-calowe nie mogą się równać z pojedynczym przetwornikiem 12-calowym, ale prawie zawsze będą działać lepiej niż pojedynczy przetwornik 6-calowy. Alternatywnie stosuje się czasem radiatory pasywne - dodatkowe przetworniki bez cewki drgającej, które są napędzane pracą głównego przetwornika, a nie energią elektryczną.

Innym sposobem na zwiększenie efektywności pracy kierowcy jest wykorzystanie mocy. W miarę zmniejszania się rozmiarów przetwornika i obudowy moc musi się zwiększać, aby to skompensować. Teoretycznie więc 8-calowy subwoofer w małej obudowie mógłby się równać z 12-calowym subwooferem w większej obudowie, gdyby model 8-calowy miał znacznie większą moc.

Ostatecznie należy polegać na własnych preferencjach, a także na wielkości pomieszczenia i głośnikach, z którymi subwoofer będzie używany. Model 8-calowy będzie bardziej logicznym wyborem w przypadku małych głośników półkowych, natomiast model 12-calowy będzie przeznaczony do dużych głośników podłogowych.

Zamknięty czy z portem refleksyjnym?

Subwoofer uszczelniony, jak sama nazwa wskazuje, ma uszczelnioną obudowę - jest to prostsza konstrukcja, która zapewnia dobrą reakcję na transjenty, wysoką szybkość (transjenty) i czystość dźwięku.

Port reflex to specjalny port, który pomaga wtłoczyć dodatkowe powietrze i wzmocnić brzmienie niskich częstotliwości. Zazwyczaj przetwornik basów wymaga większej objętości obudowy.

Subwoofer zamknięty może być zamontowany blisko ściany, przy czym zaleca się zachowanie odstępu co najmniej dwóch średnic otworu między portem reflex a ścianą.

Z przewodem czy bez?

Większość subwooferów jest podłączana do reszty systemu za pomocą kabla RCA, ale obecnie coraz częściej spotyka się modele bezprzewodowe. Są one łatwiejsze w instalacji i przemieszczaniu po pomieszczeniu, ale mniej uniwersalne - zazwyczaj działają w ramach ekosystemu tej samej marki (lub linii produktów).

Umieszczenie w pomieszczeniu

Nie jest to cecha, ale ważny czynnik. Dźwięki o niskiej częstotliwości są znane jako dookólne - ludzkie ucho ma trudności z określeniem, skąd dochodzą. Nie oznacza to jednak, że umiejscowienie subwoofera jest nieistotne - częstotliwości basów bardzo silnie oddziałują z pomieszczeniem.

Aby uzyskać najlepsze basy w pomieszczeniu, należy usiąść w miejscu odsłuchu i poprosić kogoś o przesunięcie subwoofera. Ewentualnie umieść subwoofer w pozycji odsłuchowej na wysokości uszu, a następnie przesuwaj go wzdłuż ściany, aż basy będą brzmiały najlepiej. Zdziwisz się, jak różnie mogą brzmieć częstotliwości basów z odległości kilku metrów.

Zbliżenie do ściany zwiększy objętość, a umieszczenie w rogu doda jej jeszcze więcej. Jeśli basy przeszkadzają komuś za ścianą, umieść subwoofer jak najbliżej siebie, aby można było używać go przy niższej głośności. Jeśli subwoofer w Twoim pokoju lub u sąsiada z dołu sprawia, że wszystko grzechocze, pomocna może okazać się izolowana podłogowa platforma odsprzęgająca.

Kilka subwooferów czy tylko jeden?

Opcją modernizacji jest nie tylko wymiana subwoofera, ale także dodanie drugiego do obecnego systemu (lub zakup kilku na raz). Najważniejsze jest upewnienie się, że wzmacniacz, amplituner lub soundbar umożliwia podłączenie dodatkowego urządzenia.

Uwaga: jeśli chodzi o dudniący bas, który można poczuć każdą kością ciała, nie ma dobrego lub złego wyboru. Wszystko zależy od osobistych preferencji użytkownika, jego pokoju i budżetu.

Wybór przyst

awek

C-SUB Audio Pro Addon

na rok 2022
 • Obudowa: zamknięta
 • Średnica głośnika: 6,5" + 2 x 7,5" radiatory pasywne
 • Moc znamionowa: 200 W
 • Minimalna częstotliwość odtwarzania: 30 Hz
 • Łączność: RCA, Wi-Fi

Kompaktowy, ale mocny subwoofer z aktywnym, rozproszonym po podłodze przetwornikiem i dwoma pasywnymi radiatorami skierowanymi na boki. Trzy membrany i potężne wzmocnienie w obudowie zapewniają imponujące brzmienie basów jak na subwoofer tej wielkości. C-SUB może być używany z każdym systemem wyposażonym w standardowe złącze RCA lub może współpracować bezprzewodowo z innymi głośnikami Audio Pro (C5, C10, Link1) za pomocą dedykowanej aplikacji mobilnej.

Audio Pro Addon C-SUB driverMarka

: Audio

ProŚrednica głośnika niskotonowego, mm: 165Maksymalna

częstotliwość odtwarzania, kHz: 0,12Przejrzyj

do porównania29&nbsp500&nbsprub. Aby zamówić szybki podgląd

filmu M&K Sound Movie V8

 • Obudowa: zamknięta
 • Średnica głośnika: 8".
 • Moc znamionowa: 150 W
 • Minimalna częstotliwość odtwarzania: 30 Hz
 • Sposób podłączenia: RCA (stereo)

Najmłodszy model w linii M&K Sound zapewnia wyjątkową jakość basów pomimo niewielkich rozmiarów. Zamknięta obudowa i głośnik niskotonowy o dużym wychyleniu membrany zostały wykonane w technologii Super Fast Deep Bass, która zapewnia dynamiczne i szybkie basy o częstotliwości do 30 Hz. Wzmacniacz subwoofera jest oparty na klasycznym układzie wzmacniacza Hi-Fi, wykonanym w całości z elementów dyskretnych, z opatentowanym systemem ochrony przed przeciążeniem Headroom Maximizer. Do precyzyjnego dopasowania subwoofera służy przełącznik fazy. Do podłączenia głośników satelitarnych służą filtrowane wyjścia.

M&K Sound Movie V8 BusMarka

: M&K Sound

MotionŚrednica głośnika niskotonowego, mm: 200Maksymalna

częstotliwość odtwarzania, kHz: 0,2Kneed

to compare73&nbsp974&nbsprub. Na stanie W koszyku Kup Szybko przeglądaj

Klipsch SPL-100

 • Obudowa: pogłosowa (z przodu)
 • Średnica głośnika: 10".
 • Moc znamionowa: 200 W
 • Minimalna częstotliwość odtwarzania: 27 Hz
 • Sposób podłączenia: RCA (stereo)

Głośnik Klipsch SPL-100 wyposażono w 10-calową membranę CerametallicTM, opatentowaną wielowarstwową membranę ceramiczno-metalową pokrytą cienką warstwą miedzi. Jest lekki i bardzo sztywny, umożliwiając ruch liniowy o dużej amplitudzie. Głośnik niskotonowy jest wyposażony w szczelinowy port bass reflex, który znajduje się na panelu przednim. Dzięki temu subwoofer można umieścić przy ścianie, a nawet w zamkniętej wnęce. Urządzenie jest wyposażone w regulatory poziomu sygnału, głośności oraz zmiany fazy. Ponadto model ten można przekształcić w model bezprzewodowy za pomocą opracowanego przez firmę Klipsch zestawu WA-2 (umożliwia podłączenie do 4 subwooferów jednocześnie).

Klipsch SPL-100 BlackMarka

:

KlipschŚrednica głośnika niskotonowego, mm: 254Maksymalna

częstotliwość odtwarzania, kHz: 0,125Możliwość

porównania100&nbsp300&nbsprub. Aby zamówić W koszyku Kup Szybko przeglądaj

Bowers & Wilkins ASW610

.
 • Obudowa: zamknięta

 • Średnica głośnika: 10".

 • Moc znamionowa: 200 W

 • Minimalna częstotliwość odtwarzania: 27 Hz

 • Sposób podłączenia: RCA (stereo), zaciski śrubowe

ASW610 to środkowy punkt w gamie aktywnych subwooferów, które wchodzą w skład przeprojektowanej serii 600 firmy B&W. Głośnik niskotonowy wyposażono w wytrzymały przetwornik z podwójnym zawieszeniem, a materiał użyty do budowy membrany to mieszanka włókien Kevlar® i papieru wzmocnionego żywicą, co zapewnia głośnikowi odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Dostępna jest funkcja BASS Extension, która umożliwia rozszerzenie głośników niskotonowych i wybór jednego z dwóch wstępnych ustawień korektora dźwięku dla różnych pomieszczeń. Wejście wyzwalające może być używane do automatycznego włączania modelu po włączeniu zasilania odbiornika AV.

Bowers & Wilkins ASW610 Matte BlackMarka

: Bowers &

WilkinsŚrednica głośnika niskotonowego, mm: 250Maksymalna

częstotliwość odtwarzania, kHz: 140WiedzaKup

tenprodukt co najmniej 98&nbsp490&nbsprub. Na stanie W koszyku Kup Szybko przeglądaj

KEF KF92

 • Obudowa: zamknięta

 • Średnica przetwornika: 2 x 9".

 • Moc znamionowa: 1000 W

 • Minimalna częstotliwość odtwarzania: 11 Hz

 • Sposób podłączenia: RCA

Model ten jest oparty na dwóch przeciwstawnych 9-calowych przetwornikach aluminiowo-papierowych, z których każdy jest zasilany przez własny wzmacniacz o mocy 500 W. W rezultacie KEF KF92 jest w stanie zejść nawet do 11 Hz! Model ten jest również wyposażony w technologię cyfrową KEF Music Integrity Engine, która odpowiada za optymalizację relacji między wzmacniaczem, przetwornikami i obudową. Ponadto dostępne są wstępne ustawienia korekcji dźwięku w zależności od umiejscowienia subwoofera.

DHA 2021MEMBERKEF

KF92 BleakMarka

:

KEFŚrednica głośnika niskotonowego, mm: 225Maksymalna

częstotliwość odtwarzania, kHz: 0,2Dowiedz się więcejKup

porównanie288&nbsp790&nbsprub. Na stanie w koszyku Kup szybko Przeglądaj

Jak zawsze sugerujemy, aby nie wybierać funkcji, lecz dźwięk. Dlatego czekamy na Ciebie w naszych sklepach w Moskwie i Petersburgu, gdzie możesz posłuchać każdej techniki!

Wszystkie artykuły, recenzje, dyskusje i opinie są dostępne na naszym kanale Telegram. Zarejestruj się i dołącz do dyskusji na naszym czacie!