System najlepszy w przypadku osób początkujących – dwukanałowe stereo, a może jednak wielokanałowe kino domowe

  • Strona główna
  • /
  • Sprzęt audio
  • /
  • System najlepszy w przypadku osób początkujących – dwukanałowe stereo, a może jednak wielokanałowe kino domowe

System najlepszy w przypadku osób początkujących – dwukanałowe stereo, a może jednak wielokanałowe kino domowe

Użytkownicy sprzętu audio, którzy posiadają rozległą wiedzę w tym temacie, najczęściej nie mają problemów z określeniem swoich oczekiwań w tej kwestii.

Zakup sprzętu audio Ich jedyne zmartwienie to kwestie finansowe – dobry sprzęt przecież kosztuje. Ci, którzy jednak są na początku swojej przygody ze sprzętem tego rodzaju bardzo często pytają o wybór najlepszego sprzętu. Wahają się między dwukanałowym stereo a wielokanałowym kinem domowym. Każdy, kto obserwuje rynek sprzętu tego rodzaju, może dojść do wniosku, że kino domowe to najlepszy, a zarazem najbardziej uniwersalny wybór. Kiedy jednak całej sprawie przyjrzymy się bliżej, okaże się, że popularność kina domowego to w znacznej części moda. Rozważania zacznijmy od odtwarzania muzyki. Na rynku dostępne są przede wszystkim nagrania o charakterze dwukanałowym. Nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości coś miało się w tym względzie zmienić. Argument mówiący, że kino domowe będziemy niedługo wykorzystywać do odtwarzania wielokanałowej muzyki, wydaje się być więc mało prawdziwy i zasadny.

Chcąc odtworzyć nagranie dwukanałowe, w zupełności wystarczy nam dwukanałowy sprzęt. Nie ma potrzeby inwestować w droższe rozwiązania. Stawiania na systemy wielokanałowe do odtwarzania zwykłej muzyki to po prostu niewykorzystywanie możliwości sprzętu. Mija się to więc z celem. Kiedy większa ilość kanałów przekłada się na bezpośrednie korzyści? Wtedy, kiedy odtwarzamy filmy. Ścieżki filmowe stosują zapis wielokanałowy. W związku z tym niezbędne jest zastosowanie sprzętu wielokanałowego, jeśli chcemy sobie zapewnić pełen odbiór dzieła. Jesteśmy jednak dalecy od twierdzenia, że odbiór dwukanałowy filmów nie powinien w ogóle mieć miejsca. Wersja dwukanałowa także może zapewnić nam doznania na naprawdę przyzwoitym poziomie. Zwłaszcza, jeśli chodzi o dynamikę, efekty przestrzenne oraz samą barwę.

Koszt, a wybór sprzętu audio Decydując się na odtwarzanie filmów na urządzeniach dwukanałowych, na samym początku tracimy warstwę efektów przód – tył. Co bardziej wytrawne ucho może również wyczuć brak głośnika centralnego. Pogorszeniu może ulec precyzja lokalizacji dźwięków. Zmniejsza się także pole prawidłowego odsłuchu. Bez względu na to, czy słuchamy muzyki, czy odtwarzamy film – lepsze kolumny i sama elektronika stojąca na wyższym poziomie pozwoli nam uzyskać lepszą jakość dźwięku. Wniosek jest prosty: kino domowe to związanie, które warto polecić prawdziwym miłośników filmów, dla których jakość ma znaczenie kolosalne. Spełnienie tak wysokich wymagań możliwe będzie tylko wtedy, kiedy zastosujemy system kina domowego. Ale do odtwarzania muzyki wystarczy nam system dwukanałowy.