Zestaw kina domowego od podstaw.

Zestaw kina domowego od podstaw.

Historia kina domowego nie jest długa w naszym kraju.

Najbardziej dynamiczny rozwój przypada na pierwsze lata XXI wieku i wygląda na to, że powoli ten temat jest nam coraz bliższy i klarowniejszy. Jeśli jednak ktoś zamierza zakupić zestaw domowy z prawdziwego zdarzenia, powinien zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami wyboru i użytkowania takiego sprzętu.

Historia kina domowego W pierwszej kolejności należy się zastanowić w którym z pomieszczeń domowych ustawimy zestaw, wymierzyć jego powierzchnię, kształt i kubaturę, ponieważ wszystko to ma później wpływ na dobór odpowiedniego sprzętu. Ważne jest też to czy planujemy podłączyć do zestawu telewizor czy ekran z projektorem. Odnośnie telewizora, cały proces podłączenia jest dość łatwy, ponieważ wystarczy określić miejsce centralne pokoju, symetryczne względem ścian bocznych, i wokół niego ustawiać zgodnie z zaleceniami producenta cały zestaw. Jednak jeśli w grę wchodzi projektor, najlepiej zapytać o poradę specjalistów w tej branży. Musimy się liczyć się z tym ile jest światła w pomieszczeniu. Im więcej światła, tym wyższy musi być kontrast telewizora, najlepiej LCD, i właściwie nie jest wtedy możliwe użycie projektora. Przy doborze projektora i ekranu zalecana jest szczególnie ostrożność w rozplanowaniu gabarytów ekranu i jego odległości od projektora. Projektor jak każde urządzenie ma swoje ograniczenia, nie zawsze z większej odległości, jak np. 6 metrów wyświetli na ścianie dobry obraz. W kinie domowym chodzi nie tylko o dźwięk najwyższej jakości, ale i o obraz.

Przeznaczenie sprzętu Przed zakupem postarajmy się odpowiedzieć sobie na pytania która z konfiguracji jest dla nas najlepsza: 5.1, 6.1 czy 7.1? W konfiguracji 7.1 występuje niewielka ilość filmów i najczęściej jest tak, że najprostsza kombinacja 5.1 z pięcioma głośnikami i subwooferem jest najlepsza. Profesjonalna instalacja kina domowego łączy się z koniecznością okablowania niemal całego pomieszczenia. Planujmy więc wszystko z rozmysłem i pamiętajmy, że zakup głośników to nie koniec wydatków. Profesjonalny zestaw jest wyposażony w przewody kablowe które można wbudować w ścianę i sufit, jednak na tym etapie polecamy pomoc i porady fachowców w tej dziedzinie. Po zaplanowaniu wszystkich tych etapów, przechodzimy do wyboru odpowiedniego modelu amplitunera, czyli urządzenia wyposażonego w odpowiednią ilość i rodzaj złącz dźwiękowych i wizyjnych. Element ten daje możliwość rozbudowania naszego domowego zestawu w opcje moltiroomu, czyli dołączenia kolejnych pomieszczeń. Teraz kolej na głośniki. Tutaj możliwości są olbrzymie – od niewidocznych głośników, wbudowanych w ściany, poprzez klasyczne, aż do nowoczesnych kolumn, designersko dopasowanych do wnętrz. Wybór na rynku jest ogromny, proponujemy skorzystać z doświadczenia i fachowości w specjalistycznych salonach sprzętu audiowizualnego, nie zdawać się tylko na własną wiedzę i upodobania. Koszt profesjonalnego zestawu kina domowego jest niemały, zastanówmy się więc dobrze przed zakupem czego tak naprawdę oczekujemy i potrzebujemy.