Multiroom w roli dźwiękowego centrum rozrywki w domu – część I.

Multiroom w roli dźwiękowego centrum rozrywki w domu – część I.

„Multiroom” to hasło, które chociaż raz w życiu słyszał każdy z nas. Dla większości z nas nie znaczy ono jednak zbyt wiele.

Multiroom Tymczasem już samo jego tłumaczenie powinno nasunąć nam na myśl pewne skojarzenia. Domowej rozrywce służyć mogą takie urządzenia, jak: odtwarzacze CD, BluRay i DVD, streamery i czytniki plików, tunery radiowe i TV-SAT, miniwieże, wzmacniacze, głośniki, subwoofery i szereg innych. Jeżeli chcielibyśmy większość z tych urządzeń ukryć przed spojrzeniami, najlepiej w całkiem oddzielnym pomieszczeniu, to znak, że w sferze naszych marzeń pojawił się system multiroom. To rozwiązanie pozwalające na słuchanie różnej muzyki w różnych pomieszczeniach domu. Podczas gdy kobieta bierze prysznic, słuchając ulubioną piosenkę, jej ukochany może przygotowywać śniadanie przy dźwiękach najchętniej wybieranej stacji radiowej. Urządzeń nie widać, dźwięk o bardzo dobrej jakości płynie z głośników, które również ukryte są przed naszymi spojrzeniami. Do tego dochodzi fakt, że ze wszystkich funkcjo mogą korzystać wszyscy użytkownicy dokładniej w tej samej chwili. Wszystko za sprawą zintegrowania systemu. Tak w uproszczeniu prezentuje się idea systemu multiroom. Pojawiła się ona w Stanach Zjednoczonych i tam przez długi czas rozwijała się najbardziej intensywnie. Dzisiaj stosowana jest powszechnie na całym świecie. Jeżeli zaliczasz się do grona miłośników designerskiego wystroju wnętrz, cenisz sobie formalny minimalizm, a do tego lubisz, kiedy sprzęt jest niewidoczny, multiroom jest dla ciebie rozwiązaniem idealnym.

Sterowanie elementami multiroomu Tym, co widać, w systemie multiroom są najczęściej jedynie klawiatury do sterowania, głośniki (kiedy jednak zdecydujemy o ich zamontowaniu w suficie lub ścianach, również nie będą rzucały się w oczy), a także piloty odpowiedzialne za zdalne sterowanie. W tym ostatnim przypadku najczęściej mamy do czynienia ze smartfona bądź tabletami, na których wystarczy po prostu zainstalować odpowiednią aplikację. Chcąc mieć w domu system multiroom, jego planowanie warto zacząć już na etapie projektowania domu. Potem mamy już tylko moment budowy albo generalnego remontu lub prac modernizacyjnych. Jest to czas, kiedy należy określić swoje potrzeby. Tylko wtedy możliwe będzie właściwe zaprojektowanie całego systemu. Zawsze rozpoczyna się ono od planowania okablowania strukturalnego. Wiele osób pyta w tym miejscu o to, czy możliwe są systemy bezprzewodowe. Są one z pewnością bardzo wygodne, ale trzeba pamiętać, że nie załatwią wszystkiego. Jeżeli prowadzony ma być dźwięk w postaci sygnału cyfrowego o niskiej mocny, lepszym rozwiązaniem okazują się być kable, których jakość powinna stać możliwie na jak najlepszym poziomie. Jest to szczególnie istotne wtedy, kiedy transmisja musi pokonać naprawdę niemałą odległość. W przypadku niewielkich odległości można rozważyć opcję bezprzewodową. Warunkiem jest jednak brak zakłócania sygnału przez urządzenia wi – fi. Systemy multiroom pozwalają na niezależne od siebie uruchomienie, a następnie sterowanie dowolną strefą. Może nią być albo jedno pomieszczenia, albo też ich większa ilość. Lokalizacja to pełna dowolność. Może to być kuchnia, salon, sypialnia, łazienka, ale również miejsca znajdujące się poza domem, a więc ogród czy taras. Serce systemu zawsze stanowi zbiór źródeł dźwięki. Do tego dochodzą wzmacniacze oraz liczne akcesoria.