Ostrożnie z wodą
Jest to powszechnie znana prawda, ale dla pewności przypomnijmy, że sprzęt elektroniczny ma być ustawiony w miejscach gdzie nie jest narażony na zalanie lub nadmierną wilgoć. Są urządzenia które mają wyższą odporność na wodę czy wilgoć i są one odpowiednio oznaczone kodem IP. Z reguły domowy sprzęt audio nie jest zabezpieczany przed zalaniem i kod IP nie ma dla nas większego znaczenia, jednak sprzęt audio używany w lokalach publicznych ma specjalny system zabezpieczeń i wymaganą klasę kodu IP. Często, gdy zimą wnosimy urządzenia audio z zewnątrz do domu, para wodna skrapla się na układach elektronicznych i kablach. Pozostawmy więc urządzenie przynajmniej na 2-3 godziny bez włączania, aby mogły się dostosować do temperatury, a para wodna odparowała.
Zasady połączeń kabli
Cały proces podłączania kabli musi być wykonywany przy wyłączonym sprzęcie. Najpierw podłączamy kable pomiędzy odrębnymi segmentami sprzętu. Następnie należy podłączyć kolumny do wzmacniacza, a kable zasilające do kontaktów lub listw zasilających. Włączniki każdego z elementów sprzętu powinny być wyłączone (pozycja O lub OFF). Najlepiej zawsze podłączyć wszystkie kable zasilające do jednego głównego gniazdka, którego działanie wcześniej sprawdziliśmy. Sekwencja włączania i wyłączania urządzeń audio. Po połączeniu wszystkich kabli pomiędzy urządzeniami i podłączeniu kabla zasilającego do gniazdek, można uruchomić sprzęt, sprawdzając wcześniej czy regulator dźwięku jest ustawiony blisko minimum. Włączając posuwamy się według kolejności w jakiej idzie sygnał do głośników. Jest to na przykład ścieżka: odtwarzacz CD, przedwzmacniacz, wzmacniacz pracy, lub odtwarzacz CD, tuner, magnetofon, przedwzmacniacz, wzmacniacz mocy. Chcąc wyłączyć sprzęt audio idziemy w odwrotnym kierunku. Rozgałęziacze- pomoc przy podłączaniu sprzętu audio. Podłączenie dwóch elementów systemu audio do jednego gniazdka poprzez rozgałęźnik z zasady jest ryzykowny i starajmy się go nie stosować w praktyce.
-----------------------------------------------
POLECAMY:
----------------------------------------------
Jeśli musimy, postarajmy się aby były to dwa wzmacniacze. Wówczas źródło odbioru zasilania ma dwa podłączone synchronicznie obciążenia. W ten sposób unikamy większego ryzyka awarii czy uszkodzeń. Zastosowanie odwrotne podłączenia poprzez rozgałęźnik, czyli dwóch źródeł odbioru sygnału do jednego rozgałęźnika, jest praktycznie niedopuszczalne. Nikomu nie radzimy postępować w ten sposób, bez pewności że urządzenia które chcemy tak podłączyć będą w taki sposób funkcjonować. Połączenia pomiędzy poszczególnymi urządzeniami może być przeprowadzone nie tylko przez rozgałęziacze, ale też za pomocą specjalnych pasywnych przedwzmacniaczy i to nawet w opcji rozszerzonej. Może wtedy pracować równocześnie kilka urządzeń. Natomiast podłączenie dwóch wzmacniaczy do pojedynczych wejść głośnika jest niedozwolone i może znacznie uszkodzić sprzęt.