Przegląd OPPO HA-1

Przegląd OPPO HA-1

Cechy OPPO HA-1 został zaprojektowany do pary z flagowymi słuchawkami OPPO PM-1/PM-2 z oczywistym zamiarem odblokowania pełnego potencjału tych izodynamicznych słuchawek. HA-1 nie mieści się jednak w wąskich ramach prostego wzmacniacza słuchawkowego; ma zarówno wbudowany przedwzmacniacz, jak i przetwornik cyfrowo-analogowy z szeroką gamą różnych wejść cyfrowych. Jednocześnie, wszystko jest zrobione najlepiej jak to możliwe, od funkcjonalności, szczegółów obwodu do nowoczesnego wyglądu i zmienności metod kontroli.

Prawie połowa fasady HA-1 jest zajęta przez duży wyświetlacz OLED.

Urządzenie posiada całkowicie aluminiową obudowę z panelem przednim o grubości 1 cm. Duże wycięcia na górnej i dolnej ściance, przykryte metalowymi kratkami, służą do wentylacji powietrza. Na środku frontu znajduje się duży wyświetlacz OLED, na prawo od niego duże pokrętło głośności i wejście USB do podłączenia gadżetów Apple, na lewo przycisk zasilania, wyjścia słuchawkowe (6,3 mm i zbalansowane XLR 4-pin) oraz pokrętło-przycisk do przełączania wejść i ustawiania różnych trybów pracy urządzenia. Konfiguracja jest intuicyjna: naciśnij pokrętło wielofunkcyjne, aby przewijać strony menu, obróć je, aby wybrać wejścia i tryby. Wyjścia słuchawkowe nie działają jednocześnie. Głównym z nich jest wyjście 6,3-mm; po podłączeniu do niego słuchawek drugie wyjście (zbalansowane) jest wyłączane za pomocą przekaźnika. Urządzenie wykorzystuje analogowy regulator głośności z pokrętłem sterowanym silnikiem, krok regulacji 0,5dB, widoczny na ekranie, jest wyprowadzany za pomocą 10-bitowego przetwornika ADC. Ponadto HA-1 posiada dwa stopnie wzmocnienia: dla słuchawek niskoimpedancyjnych o impedancji poniżej 100 omów odpowiedni jest tryb normalny; dla słuchawek wysokoimpedancyjnych przeznaczony jest tryb high-power.

HA-1 ma doskonałe możliwości przełączania: zbalansowane i niezbalansowane wejścia i wyjścia analogowe, różne złącza cyfrowe, jest nawet antena do odbioru Bluetooth.

Tył HA-1 jest wypełniony wszelkiego rodzaju złączami: 4 wejścia cyfrowe (USB typu B, optyczne, koaksjalne i AES/EBU), gniazdo anteny Bluetooth (sama antena jest w zestawie) oraz wejścia i wyjścia analogowe przez złącza RCA i XLR. Dodatkowo tylny panel wyposażony jest w wejście i wyjście wyzwalające, które służą do synchronicznego włączania i wyłączania kilku urządzeń w systemie audio. Poziom wyjść analogowych może być ustalony poprzez usunięcie regulacji głośności z obwodu audio, zamieniając HA-1 tylko w DAC.

Transformator zasilający i kondensatory elektrolityczne są wykonywane na zamówienie, a łączna pojemność bufora wynosi prawie 40 000 μFh.

Płytki elektroniczne urządzenia są przymocowane do oddzielnej metalowej obudowy, która jest następnie włożona do prostokątnej "tuby" głównej obudowy. Zaletą takiej konstrukcji jest brak śrub w widocznych miejscach, obciążających urządzenie oraz dodatkowa ochrona przed wibracjami. HA-1 wyposażony jest w imponujący zasilacz liniowy, w skład którego wchodzi transformator toroidalny z indywidualnymi odgałęzieniami oraz układy stabilizujące dla sekcji cyfrowej, przedwzmacniacza i stopnia wyjściowego. Transformator i kondensatory elektrolityczne są bespoke, a całkowita pojemność bufora wynosi prawie 40 000 µF (łącznie we wszystkich sekcjach). Układy cyfrowe wykorzystują programowalne układy logiczne oparte na układzie Actel ProAsic 3, kilka kontrolerów dla różnych wejść cyfrowych z własnymi zegarami oraz układ pamięci buforowej o pojemności 128MB. Asynchroniczny transport danych przez magistralę USB jest obsługiwany przez kontroler XMOS. Moduł DAC zbudowany jest w oparciu o najnowocześniejszy 32-bitowy układ ESS ES9018 Sabre. DAC USB obsługuje próbkowanie PCM do 384kHz oraz różne wersje formatów DSD od DSD64 do DSD256.

1) Płyta sterownika cyfrowego (2) Płyta wejść cyfrowych i analogowych (3) Sekcja przedwzmacniacza i wyjść analogowych (4) Analogowy stopień wejściowy (5) Dyskretny wzmacniacz słuchawkowy (6) Zmotoryzowany analogowy regulator głośności (7) Sekcja przetwornika C/A, selektor wejść i wzmocnień (8) Zasilacz liniowy (9) Obwody zabezpieczające

Wszystkie sekcje wzmocnienia HA-1, od wejścia do przedwzmacniacza i wyjść słuchawkowych, mają architekturę zbalansowaną i pracują w klasie A. Układ wzmacniacza słuchawkowego wykorzystuje cztery układy tranzystorów dyskretnych Sanken: C4883 wraz z komplementarną parą C4511/A1725. Układy mają wysoką zdolność do rozpraszania ciepła, a ponieważ urządzenie nie ma osobnego wyłączenia stopnia wzmocnienia słuchawkowego, obudowa HA-1 dość mocno się nagrzewa nawet w trybach DAC-a czy przedwzmacniacza.

Płaski pilot zdalnego sterowania OPPO HA-1 posiada aluminiową obudowę

Nie musisz kręcić pokrętłami na przednim panelu, aby obsługiwać OPPO HA-1 - są inne opcje. Możesz na przykład użyć eleganckiego, płaskiego pilota z aluminiową obudową lub pobrać na swój smartfon lub tablet darmową aplikację z systemem iOS lub Android.

Krótki opis

OPPO HA-1 - stylowy w wyglądzie i wielofunkcyjny w zawartości: zarówno DAC, wzmacniacz słuchawkowy jak i przedwzmacniacz. Urządzenie oferuje szeroki wybór wejść analogowych i cyfrowych, w tym bezprzewodowy kanał Bluetooth, oraz kilka opcji zdalnego sterowania (pilot, autorskie oprogramowanie na smartfony i tablety). Potężny, w pełni zbalansowany układ wzmacniacza jest w stanie wypompować każdą, nawet najbardziej wybredną słuchawkę. Jeśli chodzi o jakość odtwarzania, ten combo box audio zasługuje na status urządzenia referencyjnego ze względu na doskonałą równowagę dźwięku i muzykalność. Przy wszystkich swoich zaletach, wysoka cena wzmacniacza nie wydaje się już tak wysoka.

Wrażenia

STANOWISKO BADAWCZE

DAC: Burson Audio DA-160 Wzmacniacz: Burson Audio HA-160 Kabel USB: QED Digital USB Interkonekty: Nordost Blue Heaven flatline (RCA) Słuchawki: OPPO PM-1

OPPO HA-1 można długo chwalić za jego wszechstronność i możliwość podłączenia do szerokiej gamy cyfrowych i analogowych źródeł dźwięku, elastyczne sterowanie, zbalansowane obwody i nowoczesny design z dużym i pouczającym ekranem. Jednak w przypadku każdego komponentu audio, który aspiruje do miana High-End, głównym kryterium jego wartości jest jakość dźwięku. I tutaj HA-1 nie zawiódł naszych oczekiwań. Urządzenie działa dobrze na wszystkich wejściach, a nawet dźwięk przez kanał Bluetooth, przesyłany z przenośnego odtwarzacza, jest odtwarzany z niezachwianą muzykalnością. Do odsłuchu używaliśmy jednak najczęściej połączenia USB z komputerem, łącząc jakość z odczytem różnych formatów, w tym nagrań HD.

Odtwarzanie dźwięku przez HA-1 jest wspaniale zrównoważone. Z jednej strony brzmienie jest neutralne i dopracowane, a jednocześnie dalekie od zimnego, analitycznego rozbioru muzycznych detali, jest gładkie, płynne i bogate w niuanse. Paleta barw ma piękne, pełne reliefy, a HA-1 odbiega nieco od neutralności monitora: jego schludna i bardzo czysta średnica ma lekkie, aksamitne nuty, które podkreślają zmysłową stronę muzyki. Jednak charakter HA-1 nie przypomina też "słodkiego" dźwięku dobrej "lampy". Być może OPPO DAC/wzmacniacz jest gdzieś pośrodku, łącząc komfort odtwarzania i świetne zrozumienie emocjonalnej zawartości muzyki z bardzo wysokim poziomem przejrzystości dźwięku.

Ekran umożliwia kilka opcji wizualizacji: dane tekstowe o stanie urządzenia, spektrogram lub poziomy sygnałów w kanałach, przedstawione w stylu retro z wizerunkami woltomierzy strzałkowych

Na swój sposób HA-1 nie dąży do oddania superskalowej i ekstremalnie skontrastowanej sceny muzycznej, niemniej jednak obraz dźwiękowy uzyskuje znakomity wolumen, stabilność, perspektywę i po prostu wspaniałą lokalizację obrazów, zwłaszcza jeśli podłączymy słuchawki zbalansowanym kablem, czerpiącym wszystko co się da z symetrycznej architektury wzmacniacza. Wzmacniacz daje nieskrępowaną dynamikę, z niezmąconą szczegółowością nawet w głośnych fragmentach orkiestrowych tutti. HA-1 może, według najsurowszych standardów, zmiękczać nieco atak na skrajach pasma, ale nie przeszkadza to w cieszeniu się precyzyjną kontrolą i odciążeniem basu, jak również czystą, doskonale naturalną górą.

O nagraniach HD można powiedzieć jedno: urządzenia tej klasy muszą pokazać różnicę między nagraniami wysokiej rozdzielczości (PCM 96-192kHz i DSD) a ścieżkami o jakości CD. I OPPO HA-1 demonstruje te różnice w całej okazałości: więcej szczegółów, zwiewność, rozkosze barwy i lepsze oddanie sceny muzycznej i dynamiki.

W testach urządzeń wielofunkcyjnych zwykło się mówić kilka słów o działaniu poszczególnych komponentów: w końcu OPPO HA-1 może być używany zarówno jako DAC, jak i wzmacniacz słuchawkowy, a także przedwzmacniacz. Testy te (poza testem pre-output) przeprowadziliśmy również łącząc i porównując moduły HA-1 z komponentami Burson Audio (DA-160/HA-160). Ale, szczerze mówiąc, nie zauważyliśmy żadnych nowych funkcji. Odnosi się wrażenie, że twórcy OPPO HA-1 starali się dopasować brzmienie urządzenia jako całości i jego poszczególnych części tak, aby charakter pozostał ten sam. A wszystkie sekcje HA-1 są bardzo dobre, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że to nie są osobne komponenty, a części jednego urządzenia.

Ze strony http://www.avreport.ru/

Oppo HA-1 Czarny w katalogu produktów

Oppo HA-1 Srebrny w katalogu produktów