Kolumny można ustawiać według dwóch zasad: względem wyboru rodzaju konfiguracji (wzdłuż, w poziomie, po skosie) lub pod kątem optymalizacji położenia według wybranego pomysłu.
Obie koncepcje są mocno ze sobą związane i możliwa jest sytuacja że zmienimy ustawienie z powodu niepowodzenia optymalizacji w wybranej opcji ustawień. Istnieje szereg porad dotyczących ustawień głośników oraz przygotowania miejsca dla słuchacza. Zazwyczaj są to dość złożone eksperymenty i procedury, szczegółowe pomiary przestrzenne czy nawet akustyczne. Jednak przeciętny użytkownik kolumn nie zalicza się do grupy audiofili potrafiących się poświęcić bez reszty dla idealnego ułożenia sprzętu. Większość osób chce szybko i sprawnie przeprowadzić procedurę ustawień głośników. Dla takich osób przygotowaliśmy więc zestaw zasad i porad, które pozwolą na łatwy i sprawny wybór miejsc odsłuchu oraz ułożenia kolumn. Dla osób z większymi ambicjami proponujemy artykuły i porady szeroko i dogłębnie opisujące ten temat.
1. Podstawową zasadą jest symetria kolumn, co oznacza pracę w podobnych warunkach akustycznych. Ważna jest odległość kolumn od ściany. Jeśli jest duża (przynajmniej 1,5 metra lub więcej), to rozbieżności dla prawej i lewej kolumny może okazać się pożądana. Jednak gdy odległości są mniejsze to powinny być identyczne lub bardzo podobne. Istotne jest też przy jakich ścianach stoją głośniki, jeśli jedna stoi przy grubych kotarach, a druga przy twardej ścianie, może to znacznie pogorszyć stereofonię. Pamiętajmy że najlepszy dźwięk stereofoniczny tworzy się z jednakowego oddawania sygnałów dźwięku z obu głośników.
2. Także dla miejsca odsłuchu ważna jest symetria akustyczna otoczenia. Zadbajmy o to aby pomieszczenie w którym się znajduje miejsce odsłuchu miało odpowiedni kształt, wystrój i wyposażenie. Wszystkie sprzęty na linii kolumny – miejsce słuchacza, powodują zróżnicowanie dźwięku jaki dociera do uszu z prawej i lewej strony.
3. W każdym pomieszczeniu znajduje się miejsce niewskazane dla głośników pod względem akustycznym. Ciężko określić je w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach, jednak w typowych prostopadłościennych pokojach jest to przeważnie ustawienie w połowie lub w 1/4 wnętrza. Odnosi się to zarówno do długości jak i szerokości i wysokości pomieszczenia. To samo dotyczy punktu odsłuchu. Bardzo często typowym ułożeniem miejsca odsłuchu jest stanowisko znajdujące się w połowie szerokości pomieszczeń. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale często jedno z najlepszych i najczęściej musimy się z tym pogodzić. Powinniśmy wcześniej znaleźć najgorsze z możliwych punktów i zadbać o to by nie znajdowało się tam stanowisko słuchacza ani centra głośników basowych. Powiedzmy że pokój ma 6 metrów długości. Kolumny w tym przypadku powinny stać co najmniej 1,5 metra od ściany przedniej, natomiast punkt odsłuchu musi być co najmniej 1,5 metra od ściany tylnej.
4. Bardzo złym ustawieniem jest rozstawienie kolumn w narożach pokoju. Są od tego wyjątki tylko dla subwooferów i kolumny które zostały zaprojektowane do pracy w takim miejscu. Mając tradycyjne głośniki, musimy uwzględnić że takie miejsca są dla nich niewskazane.