Recenzja AKG K311 - budżetowy konkurent AKG

Recenzja AKG K311 - budżetowy konkurent AKG

Moja podróż do Manili była dla mnie bardzo dobrym doświadczeniem. Oprócz poznania nowych twarzy, miałem możliwość przesłuchania sprzętu, który planuję nabyć do mojego systemu w najbliższej przyszłości. Jak na ironię, pomimo dostępności tak wielu urządzeń do odsłuchu na pewnym spotkaniu i wszystkich high-endowych rzeczy wyłożonych na stół, skończyło się na tym, że dostałem tanią parę słuchawek w lokalnym sklepie audio, które naprawdę zrobiły na mnie wrażenie. Słuchawki AKG K311.

Słuchawki te mają bardzo proste opakowanie. Dostępne kolory to Milk, Plum i Lime. Żadnych krzykliwych obudów słuchawek i przyciągających uwagę kolorów, aby przyciągnąć wzrok. To tylko czarne kartonowe pudełko i słuchawki z parą pianek, które krzyczą prostotą i niczym więcej. Ale to co naprawdę przykuło moją uwagę to fakt, że kosztują one tylko 990php ($15-$20). Nigdy nie sądziłem, że AKG jest w takim przedziale cenowym i naprawdę uderzyło to moją ciekawość, aby odkryć najtańsze AKG jakie kiedykolwiek widziałem. Na szczęście w sklepie, w którym je kupiłem, pozwolono mi przesłuchać wszystkie wkładki douszne z przedziału 40$. Wydawało mi się, że K311 brzmią najlepiej spośród nich, a jednocześnie są najtańsze, być może mamy kolejnego pretendenta do miana entry-level.

Specyfikacja

Typ słuchawek: Tradycyjne słuchawki

Charakterystyka częstotliwościowa: 18 Hz - 20.5 kHz

Głośnik: Przetworniki/Dynamiczne

Impedancja: 32 ohm

Czułość: 125 dB SPL

Długość kabla: 1 metr

Wrażenia

Konfiguracja testowa też jest na poziomie podstawowym. Wystarczy Apple iPod (6. gen.) w ALAC i same słuchawki z korektorem, wyłączonym przez wyjście słuchawkowe. K311 nie są wyjątkiem, typowa słabość słuchawek dousznych, jaką jest prezentacja basu, jest tu bardzo widoczna. Nie znaczy to, że nie ma basu, po prostu jest on nieco słabszy niż w większości słuchawek, jeśli weźmiemy pod uwagę IEMS. Niemniej jednak, pomimo tych niedociągnięć, udało się dość dokładnie zaprezentować średni bas, jak na IEM w tej cenie. Bas jest raczej uderzający niż głęboki. Eksperymentowałem z podkręceniem głośności do maksimum przy basowych utworach Benny Benassi, o dziwo bez zniekształceń. Pamiętam, że ostatni raz, kiedy próbowałem wkładki dousznej z takim progiem zniekształceń, to był to znacznie droższy Yuin PK2. Tak więc przy tej cenie nie można narzekać, wręcz są pod wrażeniem.

Odtworzyłem kilka wokali i utworów opartych na instrumentach Diany Krall i Acoustic Alchemy, aby sprawdzić dokładność prezentacji i średnicę. Nie do końca spodziewałem się tego, co zastałem. Choć brzmią one nieco ciemno i sucho, byłem zaskoczony tym, jak te tanie słuchawki tak dobrze prezentują środek pasma. Środek pasma był wysunięty do przodu, bardzo podobny do Shure'a i bogato teksturowany. Ma on tendencję do dezorientacji i utraty dokładności przy skomplikowanych i szybkich utworach, ale fortepian został ładnie zaprezentowany. Jeśli chodzi o talerze, to nie za bardzo. Muszę przyznać, że średnie tony są bogatsze niż w PK2, ale jeśli chodzi o płynność i dynamikę, PK2 wygrywa zdecydowanie. Ale za ćwierć ceny nie narzekam. Chwaliłbym za taką wydajność i wartość.

Jeśli chodzi o wysokie tony, to tutaj K311 wypada słabo, przyjemnie słabo. Podobnie jak w przypadku pięknej kobiety zakładającej szorty zamiast spodni, sybilancja jest moim głównym problemem, jeśli chodzi o sprzęt audio, który wkładam do uszu i inne rzeczy z tym związane. Byłem naprawdę zadowolony, że te słuchawki nie mają żadnego sybilansu, bez względu na to, jaki utwór do nich wrzucę, przynajmniej na moim combo. Chociaż wysokie tony mogłyby być trochę bardziej ulepszone. Muzyka rockowa brzmi z nimi trochę nudno, ponieważ talerze i hi-haty nie są tu zbyt dobrze prezentowane. Jeśli nie jesteś zbytnim purystą, odrobina EQ pomogłaby w tym zakresie.

Dla ciekawości spróbowałem podłączyć je do Fiio E7. To niesamowite, że ze wzmacniaczem brzmią o wiele lepiej. Ogólnie rzecz biorąc, scena dźwiękowa i dokładność poprawiły się, szczególnie w dziale basu. Bas stał się pełniejszy. Te wkładki stały się bardziej zabawne, a dynamika poprawiła się szczególnie z E7, choć ciemne cechy obu słuchawek mają tendencję do zamulania dźwięku, więc lepiej byłoby ustawić podbicie basu tylko na poziomie 1. Dalsze testy z innymi wzmacniaczami pomogłyby odkryć potencjał K311.

Podsumowanie

AKG K311 wypadają raczej dobrze powyżej podanej ceny (15$). Wybija się w niektórych obszarach, szczególnie na średnich tonach, czasami nawet lepiej niż większość słuchawek spoza przedziału 60$. Biorąc pod uwagę ciemną naturę dźwięku sig, to będzie dobrze sparować z jasnych dźwięków DAP, takich jak iPod. Jeśli szukasz dobrej pary wkładek dousznych, może warto spróbować rozważyć je na liście. Dobry dźwięk. Wytrzymałe kable. Trochę mało akcesoriów, ale z nawiązką nadrabiają to wydajnością, jaką dają za wydane pieniądze. Bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Myślę, że mamy tutaj nowego zwycięzcę na rynku podstawowym.